نکات ماهیگیری که به آن نیاز پیدا خواهید کرد!

ماهیگیری نه تنها یکی از تفریحات رایج در میان افراد مختلف با هر سنی می‌باشد، بلکه در بسیاری از موارد یک فعالیت برای رسیدن به آرامش نیز به حساب می‌آید. قرار گرفتن در مجاورت آب و تلاش برای صید ماهی، آرامشی را برای افراد به وجود می‌آورد که از آن لذت می‌برند و در آن حس سبکی دارند. با رسیدن فصل ماهیگیری، بسیاری از افرادی که قبلا تجربه ماهیگیری نداشته‌اند تصمیم به انجام این فعالیت می‌گیرند و در ابتدای راه ممکن است کمی سردرگم باشند. به همین دلیل این مقاله تلاش دارد تا نکات ماهیگیری را با مبتدیان و حتی ماهیگیران باتجربه به اشتراک بگذارد تا بهتر بتوانند از پس این کار بر آیند.

یاد بگیرید که چگونه باید با موتور و چوب ماهیگیری کار کنید.

 در بیشتر مواقع باید طعمه را نزدیک منطقه‌ای که ماهی در آن قرار دارد، بگیرید و عملکرد ضعیف در این مورد باعث می‌شود هم صید خود را از دست بدهید و هم از لذت های ماهیگیری محروم بمانید. وقتی که از طعمه های پلاستیکی و یا کرم‌ها استفاده می‌کنید، نه خیلی کند باشید و نه خیلی با عجله عمل کنید. به ماهی خود فرصت دهید که جذب طعمه شود و به آن نزدیک شود، سپس با مدیریت و کنترل درست چوب ماهیگیری، ماهی را به راحتی صید کنید. بهترین راه برای رسیدن به چنین وضعیتی دانستن  نکات ماهیگیری است؛ این که چوب ماهیگیری را با کمی کشش ثابت نگه دارید و ببینید که آیا تکانی احساس می‌کنید یا خیر و سپس اگر تکانی احساس کردید، سریع آن را بکشید. هنگام استفاده از طعمه‌های پلاستیکی باید معمولا چند ثانیه طعمه را نگه دارید و زمان کافی را برای تشخیص به صید بدهید اما نه آنقدر که متوجه شود قرار است به دام بیفتد.

جعبه ابزارهای لازم برای ماهیگیری
جعبه ابزارهای لازم برای ماهیگیری

بهترین نوع طعمه، طعمه زنده است!

کرم‌ها، کرم‌های مومی و پوسته نرم (خرچنگ دریایی) روش‌های خوبی برای شروع هستند. شما باید از طعمه زنده برای بهترین نوع ماهی که می‌خواهید صید کنید استفاده کنید، پس در انتخاب آن کمی تامل داشته باشید. برخی دیگر از انواع طعمه‌های زنده که از آ‌ن‌ها نیز استفاده می‌شود، زالو و قورباغه یا هر چیز زنده دیگری است که فکر می‌کنید ماهی به دنبال آن خواهد رفت.

اعتماد به نفس را فراموش نکنید.


شاید باورتان نشود اما داشتن اعتماد به نفس لازم در هنگام ماهیگیری به شما کمک می‌کند تا بهتر بر موقعیت مسلط شوید. در هنگام ماهیگیری شما در حال صید ماهی‌ هایی هستید  که در دید شما نیستند و در عمق آب به سر می‌برند؛ به همین دلیل شاید بعد از مدتی نداشتن صید موفقیت‌آمیز، از این کار دل‌زده شوید. اگر اعتماد به نفس لازم را داشته باشید، بهتر می‌توانید عکس‌العمل‌های سریع برای صید ماهی داشته باشید و همین مورد ساده باعث می‌شود که هیچ وقت دل‌زده نشوید و نکات ماهیگیری را با قوت بیشتری یاد بگیرید و عملی کنید.

استفاده از قرقره استاندارد برای ماهیگیری
استفاده از قرقره استاندارد برای ماهیگیری

سراغ ابزارهای استاندارد ماهیگیری بروید.

یکی از نکات ماهیگیری این است که درک کنید داشتن مهارت لازم برای ماهیگیری نیمی از راه نیست و نیم دیگر، بستگی به ابزار و لوازم ماهیگیری شما دارد. در بسیاری از مواقع تهیه و خرید لوازم ماهیگیری ارزان قیمت و بی‌کیفیت باعث می‌شود که تمام مهارت ماهیگیری شما هدر برود و نتوانید به صید موفقیت‌آمیزی برسید. حتما در هنگام تهیه وسایل ماهیگیری به استاندارد و کیفیت آن‌ها توجه کنید. از جنس چوب ماهیگیری گرفته است تا نوع طعمه‌ای که استفاده می‌کنید، همه در نتیجه نهایی کار شما دخیل هستند.

بهتر است ابتدا بودجه خود را تعیین کنید و سپس با آن بودجه به دنبال بهترین لوازمی باشید که می‌توانید تهیه کنید. همچنین قبل از نهایی کردن خرید خود، تمام جوانب کار را بسنجید. برای مثال، حتما دقت کنید بیشتر قصد صید چه نوع ماهی را دارید و مطابق با وزن، محل زندگی ماهی و مشخصات آن ماهی طعمه و چوب خریداری کنید.

وضعیت جغرافیایی را بررسی کنید.

حتما و حتما پیش از ماهیگیری، از وضعیت و ویژگی‌های مکانی که قصد ماهیگیر در آن را دارید آگاه شوید. دانستن فرق میان آب شور و آب شیرین برای اکثر افراد واضح است اما باید بدانید این تفاوت باعث چه تغییراتی در ماهی‌های این مناطق می‌شود. یکی از نکات ماهیگیری در آب شیرین دانستن این می‌باشد که با چه گونه‌ای از ماهی سر و کار دارید. شما وقتی می‌توانید بگویید در حال ماهیگیری در آب شیرین هستید که در آن توده آبی شوری کمتر از 0.05 درصد وجود داشته باشد. برای مثال ماهی قزل‌آلا از آن ماهی‌هایی است که در آب‌های شیرین به دنیا می‌آید، چند سالی را در دریا می‌گذراند و سپس در همان آب شیرین متولد شده، دوباره تخم‌ریزی می‌کند.

تهیه لوازم مناسب برای ماهیگیری
تهیه لوازم مناسب برای ماهیگیری

محدودیت‌های ماهیگیری در مناطق مختلف را بشناسید.

همچنین باید بدانید که دریاچه‌ها و حوضچه‌ها یا حتی رودخانه‌ها و سایر آب‌ها، دارای محدودیت هستند و شما اجازه ندارید بیش از حد مشخصی در آن ماهیگیری کنید؛ به همین دلیل به محدودیت ماهیگیری نیز توجه داشته باشید. حتی اگر در محل زندگی خود به آب‌های آزاد قابل ماهیگیری دسترسی ندارید، همیشه می‌توانید به حوضچه‌های مصنوعی صید ماهی بروید و با خیال راحت از این فعالیت لذت ببرید. در هنگام ماهیگیری در یک دریاچه یا برکه آب شیرین، یک نقشه توپوگرافی از آن تهیه کنید. این امر به شما این امکان را می‌دهد که عمق مختلف دریاچه یا حوضچه را تعیین کنید.

با نوع ماهی مورد نظر آشنا شوید.

اکثر گونه‌های ماهیان شیرین دارای درجه حرارت و آب و هوای خاصی هستند؛ به طوری که هر چه گرم‌تر باشد، شما باید مکان‌های عمیق‌تری را برای ماهیگیری انتخاب کنید. ماهی‌ها تمایل به دمای خنک دارند و با افزایش دمای خارج، به آب سردتر و عمیق‌تری منتقل می‌شوند. یکی از نکات ماهیگیری دانستن زمان آن است؛ در هنگام غروب و طلوع آفتاب، ماهی‌ها برای تغذیه به آب کم عمق بیشتری می‌آیند. شما باید درباره ماهی خاصی که می‌خواهید صید کنید تحقیق کنید تا بهترین زمان‌ها و عمق آب را برای صید آ‌ن‌ها دریابید.

کنترل چوب ماهیگیری در هنگام صید
کنترل چوب ماهیگیری در هنگام صید

سایر لوازم ماهیگیری را فراهم کنید.

جدا از نیاز آشکار به میله و قرقره، موارد دیگری که در نهایت به آن‌ها احتیاج خواهید داشت جعبه دستی و شاید یک صندوق یخ باشد. همچنین یک جفت عینک آفتابی قطبی نه تنها باعث جلوگیری از تابش اشعه ماورا بنفش خورشید و تابش خیره‌کننده آن به سطح آب می شود، بلکه به شما کمک می‌کند تا کمی بهتر در آب قرار بگیرید تا ماهی‌ها را پیدا کنید.

محصولات مرتبط :

مقالات مرتبط :

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاه شما

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.