• شکاره
 • /
 • بلاگ
 • /
 • راهنمای جامع انواع قلاب ماهیگیری و کاربرد های آنان

راهنمای جامع انواع قلاب ماهیگیری و کاربرد های آنان

قلاب ماهیگیری

تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که برای رهایی از روزمرگی های زندگی چه کارهایی می توانید انجام دهید؟ زمانی که دلتان از تمام شلوغی های زندگی می گیرد، وقتی می خواهید برای چند روز هم که شده از فضای پر هیاهوی شهر دور شوید و زمانی که دوست دارید چند روزی را به دور از همه دغدغه هایتان به آرامش برسید چه تفریحاتی را انتخاب می کنید؟

در میان همه تفریح هایی که دور و برمان را گرفته اند سفر به مناطق ساحلی طعم دیگری دارد. وقتی به قدم زدن در کنار دریا و صدای آرام بخش ماسه ها فکر می کنید همه مشکلات زندگی تان را برای چند لحظه هم که شده از یاد می برید. اگر اهل ماهیگیری هم باشید بساط تان برای لذت بردن از شگفتی های دریا جور خواهد بود. برای اینکه بتوانید به شکل حرفه ای ماهیگیری کنید به تجهیزات و وسایلی نیاز خواهید داشت که شما را در این مسیر یاری کنند.

یکی از موارد مهمی که بیشتر ماهیگیران مبتدی آن را نادیده می گیرند انتخاب قلاب ماهیگیری مناسب است. اگرچه این موضوع به نظر ساده می رسد اما از آنجایی که انواع مختلف قلاب ماهیگیری در بازار به فروش می رسد آشنایی با آن ها خالی از لطف نخواهد بود. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم پس همراه ما باشید.

 با بخش های مختلف قلاب ماهیگیری آشنا شوید:

قلاب ماهیگیری

 خوب قبل از اینکه به سراغ انواع قلاب برویم و کاربردهای آن را با هم بررسی کنیم اجازه دهید بخش هایی که یک قلاب می تواند داشته باشد را مرور کنیم. یادتان باشد هر بخش از قلاب ماهیگیری برای خودش اسم دارد.

 • نوک: نوک قلاب معمولاً وارد دهان ماهی می شود و بخش تیز آن به شمار می رود.
 • پیکان: بخشی از قلاب است که مانع از شل شدن آن می شود و جلوی خارج شدن قلاب از دهان ماهی را می گیرد.
 • گلو: به بخشی از قلاب می گویند که از نوک به سمت پایین می آید.
 • کمان: این بخش نوک قلاب را به چشم آن وصل می کند.
 • پایه: مثل گلوی قلاب است فقط در انتهایی که ضخیم تر است قرار می گیرد.
 • چشم: حلقه ای است که قلاب را به نخ وصل می کند.
 • دهانه: فاصله بین گلو و پایه را دهانه می گویند.

هر قلابی برای کار خاصی طراحی و تولید می شود. به عنوان مثال اگر قلاب شما پایه بلند و باریکی داشته باشد می توان از آن برای طعمه های ریز همچون کرم استفاده کرد.

 انواع رایج قلاب ماهیگیری و کاربردهای آن:

 حالا که به طور مختصر با بخش های مختلف قلاب آشنا شدیم باید به سراغ انواع قلاب برویم و ببینیم هر کدام از آن ها چه کاربردهایی دارند. اگر سری به بازار زده باشید یا سایت های اینترنتی را کند و کاو کرده باشید (اسمی از بازار یا سایر سایت ها نیاید) حتماً خیلی خوب می دانید که انواع مختلفی ار قلاب ها در اندازه ها و کارکردهای مختلف به فروش می رسند. هر کدام از این طرح ها به دلیل خاصی ساخته شده اند و آشنایی با آن ها می تواند مسیر خریدتان را هموارتر سازد.

قلاب طعمه: (تصویر ندارد)

این قلاب ها دقیقاً همان کاری که شما از یک قلاب انتظار دارید را برایتان انجام می دهند. به کمک این قلاب می توانید مطمئن شوید که طعمه تان سر جای خود باقی می ماند و از نوک قلاب نمی افتد.

این قلاب ها به گونه ای طراحی شده اند که بر پایه خود پیکان دارند و همین امر موجب می شود طعمه به خوبی به آن گیر کند. شاید باورتان نشود اما چنین قلاب هایی به شدت کارا و موثر هستند اما اگر می خواهید ماهی که گرفته اید دوباره به دریا بر گردانید قطعا انتخاب خوبی برایتان نخواهند بود.

قلاب کرمی(Worm hooks):

قلاب ماهیگیری

 اگر می خواهید به کمک کرم های پلاستیکی ماهیگیری کنید باید از این قلاب ها بهره ببرید.  کمانی که در نزدیکی چشم قرار دارد می تواند سر کرم را به خوبی سر جای خود نگه دارد.

 قلاب ماهگیری JIG :

قلاب ماهیگیری

این نوع قلاب ها به اندازه طرح ساده ای که دارند می توانند کارساز و موثر هم باشند. چشم این قلاب در زاویه ای مناسب از پایه قرار دارد تا حرکت طعمه را در آب افزایش دهد و ماهی های بیشتری را به سمت خود بکشاند.

 قلاب های دایره ای یا حلقه ای(Circle hooks):

قلاب ماهیگیری

قلاب های دایره ای که برخی ها آن را به اسم قلاب های حلقه ای نیز می شناسند جزء رایج ترین قلاب هایی هستند که در دنیای ماهیگیری از آن ها استفاده می شود. نوک این قلاب ها به سمت پایه آن خم می شود و همین امر مانع از بریده شدن عمیق گلوی ماهی می شود. چنین قلاب هایی در گوشه ای از دهان ماهی قرار می گیرند و به آزاد شدن راحت ماهی کمک می کنند.

قلاب های دایره ای برای روش های مختلف ماهیگیری مورد استفاده قرار می گیرند. اگر طعمه های بزرگی دارید می توانید از این نوع قلاب بهره ببرید.

 قلاب ضدخزه(weedless hooks): (تصویر ندارد)

یادتان باشد این نوع قلاب ها برای ماهیگیرانی که در میان علف های هرز و خزه ها ماهیگیری می کنند انتخاب بسیار خوبی خواهند بود. چنین قلاب هایی یک حفاظ  برای نوک خود دارند و می توانند به راحتی ماهی هایی که در میان خزه ها و سایر گیاهان زندگی می کنند را بگیرند.

قلاب سیواش(Siwash hooks):

قلاب ماهیگیری

بیشتر ماهیگیران از قلاب ماهیگیری سیواش استفاده می کنند چون جدا کردن آن ها از ماهی بسیار راحت تر است و آسیب زیادی به ماهی نمی زند. این نوع قلاب ها چشم بازی دارند و همین امر وصل شدن شان به ماهی را ساده تر می سازد. به کمک قلاب های سیواش که پایه و نوک بلندی دارند می توانید طعمه را به راحتی به آن وصل کنید و ماهی های بزرگی بگیرید.

 قلاب اختاپوس(Octopus hooks):

قلاب ماهیگیری

شاید از شنیدن این اسم کمی تعجب کنید اما برخی از قلاب ها هستند که به نام قلاب ماهیگیری اختاپوس شهرت دارند. چنین قلاب هایی برای طعمه های کوچک بسیار کاربردی اند و  پایه کوتاه و گردشان باعث می شود اندازه و وزن کمی داشته باشند. همه این موارد در کنار هم قرار می گیرند تا گرفتن ماهی های بزرگ با قلاب اختاپوس مثل آب خوردن باشد.

 قلاب ابردین:

قلاب ماهیگیری

 اگرچه این قلاب ها برای اولین بار برای گرفتن ماهی های سالمون در اسکاتلند مورد استفاده قرار گرفتند اما این روزها در دنیای ماهیگیری از شهرت بسیار زیادی برخوردارند.  این نوع قلاب ها پایه بلندتری دارند و سیم نازک شان به ثابت ماندن طعمه زنده شما کمک می کند. در چنین شرایطی است که می توانید از زنده بودن طعمه برای مدت زمان طولانی مطمئن شوید و ماهی های خوبی بگیرید.

قلاب ماهیگیری کیل(kahle hooks): (تصویر ندارد)

 این نوع قلاب ها دهانه عریض و ساختار سنگینی دارند و برای طعمه های بزرگ و سنگین ساخته شده اند. قلاب کیل شبیه قلاب های دایره ای است اما نوک آن به سمت پایه خم نمی شود. در عوض، نوک قلاب به صورت مستقیم به چشم وصل می شود و همین امر تنظیم آن را ساده تر و راحت تر می سازد.

 قلاب ماهیگیری ساده: (تصویر ندارد)

 این قلاب ها رایج ترین و البته معمولی ترین شکل قلاب هایی هستند که در بازار به فروش می رسند. اگر به دقت شکل ظاهری شان را بررسی کنید متوجه می شوید که  پایه آن بسیار ساده طراحی شده و در دهانه آن خمیدگی خاصی به چشم نمی خورد.

قلاب های خودکش(suicide hooks ): (تصویر ندارد)

قلاب های خودکش طراحی بسیار منحصر به فردی دارند. نوک این قلاب ها به شکل منقار طراحی شده و پایه آن تا حدودی کوتاه است.  چشم این قلاب ها به سمت بیرون خمیده شده اند و همین امر موجب می شود صید ماهی هایی همچون کپور به سادگی انجام شود . اگر به دنبال گرفتن ماهی های گوشتی  هستید حتماً این قلاب ها را امتحان کنید.

 قلاب های تخم مرغی(egg hooks ): (تصویر ندارد)

تا به اینجای کار انواع مختلفی از قلاب ها را با هم بررسی کردیم. در کنار همه گزینه هایی که برای خرید در اختیار دارید قلاب هایی به نام قلاب تخم مرغی نیز وجود دارد. این قلاب ها پایه کوتاه و دهانه عریضی دارند و برای طعمه های آماده ای همچون تخم سالمون و ذرت طراحی شده اند.

 قلاب اوشاوگ نسی(O’SHAUGHNESSY):

قلاب ماهیگیری

 چنین قلاب هایی در اصل برای ماهیگیری در آب های شور به کار می روند.  قلاب اوشاوگ نسی کمان گرد و محکمی دارد و برای آن هایی که ترجیح می دهند با طعمه های زنده کار کنند بهترین انتخاب خواهد بود.

 قلاب ماهیگیری از چه موادی ساخته می شود؟

قلاب ماهیگیری

حالا که با انواع مختلف قلاب ها آشنا شدیم بهتر است کمی هم درباره جنس این قلاب ها صحبت کنیم. اکثریت قریب به اتفاق این قلاب ها از جنس فولاد ساخته می شوند و برخی هایشان از آهن خالص و بعضی هایشان از استیل ضد زنگ بهره می برند.  قلاب هایی که برای ماهیگیری در آب های شور به کار می روند معمولاً از موادی ساخته می شوند که در برابر زنگ زدگی مقاوم باشند.

قلاب های ماهیگیری برای آب های تازه به چنین ملاحظاتی نیاز ندارند. برای اینکه قلاب ها همیشه تیز باقی بمانند از آلیاژهای خاصی استفاده می شود. این آلیاژها قدرت قلاب ماهیگیری شما را افزایش می دهند و مانع از خم شدن آن به هنگام گرفتن ماهی های بزرگ می شوند.

سخن نهایی:

اگرچه ماهیگیری می تواند یکی از لذت بخش ترین سرگرمی های دنیا باشد اما بدون داشتن تجهیزات مناسب نمی توان به درستی از این تفریح استفاده کرد. یکی از تجهیزات ضروری ماهیگیری قلاب است. در این مقاله سعی کردیم به اختصار انواع قلاب ماهیگیری و کاربردهای آن را با هم بررسی کنیم.

خدمات مرتبط:

چوب ماهیگیری

مقایسه انواع چوب ماهیگیری

اینستاگرام شکاره

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.