ماهیگیری با لانسه

ماهی

لانسه، پروانه یا اسپینر طعمه مصنوعی ساخته شده توسط انسان ها برای ماهیگیری بوده و لانسه کشی همان ماهیگیری با لانسه است.

استفاده از لانسه برای ماهیگیری

لانسه کشی یا ترولینک یک نوع روش ماهیگیری است. بدین شکل که طعمه به وسیله لانسه به درون آب فرستاده شده و با به دام افتادن ماهی، ماهی روی آب کشیده (لانسه کشی) خواهد شد. لانسه کشی هم برای گرفتن ماهی به صورت تفریحی و هم تجاری کاربرد دارد.

لانسه ها از جنس فلز برنج ساخته شده اما برای درخشیدن و دوام با سایر فلزات آبکاری شده اند. لانسه شکلی محدب گونه دارد و سبب چرخیدن و نفوذ آب به درون لانسه خواهد شد.

لانسه کشی با ابعاد و اندازه های مختلفی صورت خواهد گرفت زیرا اگر طعمه کم یا زیاد باشد لانسه کارآیی نخواهد داشت. در قسمت های بعد به طور کامل به لانسه کشی و لانسه پرداخته ایم.

قطعات به کار رفته در لانسه

همان طور که گفتیم لانسه کشی با قطعه ای به نام لانسه انجام خواهد شد که خود لانسه از قطعات کوچکی ساخته شده است. قطعات لانسه شامل:

  • سیم ضدزنگ و فنری شکل
  • پولک
  • نیم حلقه
  • رینگ
  • بدنه لانسه و قلاب

است. شماره لانسه به اندازه و ابعاد پولک بستگی دارد. لانسه کشی با چرخش لانسه در درون آب و صید شدن ماهی صورت گرفته و معمولا چرخش لانسه زاویه کمی دارد. چرخش های با زاویه بلند مناسب برای ماهیان پهن است. در ضمن هر چه میزان گودی پولک لانسه بیشتر باشد لانسه جمعتر خواهد چرخید.

لانسه کشی

                                           چگونگی ساخت یک لانسه ماهیگیری

انواع پولک های درون لانسه برای لانسه کشی

پولک کلرادو:

پولک کلرادو در سال 1899 توسط شخصی به نام ” جان جی هیلد برانت” ساخته شد. پولکی که 50 درجه lی چرخد و مناسب لانسه کشی های آرام است. پولک کلرادو مناسب برای صید ماهی سوف و قزل آلا است.

پولک ایندیانا:

فرق بین پولک ایندیانا با پولک کلرادو ابعاد و زاویه چرخش است. پولک ایندیانا نسبت به پولک کلرادو بلندتر و طویل تر و دارای زاویه 40 درجه چرخشی بوده و در ضمن از انعکاس نور بالایی برخوردار است به همین دلیل طعمه را درازتر یا طویل تر نشان خواهد داد.

پولک ویلولاف:

پولک ویلولاف از نظر شکل ظاهری و ساختار بدنه ای کشیده دارد. زاویه چرخش پولک 20 درجه (زاویه خیلی جمع) است. پولک ویلولاف وزن زیادی را دارد و انعکاس نور پولک مناسب برای آب های عمیق است و بیشتر برای صید اردک ماهی و لانسه کشی سریع و عمیق کاربرد دارد.

پولک فرانسوی:

رایج ترین پولک در ایران پولک فرانسوی است. همان طور که از اسم پولک مشخص بوده پولک در فرانسه ساخته شده (ساخت کشور فرانسه) است. استفاده از پولک فرانسوی مناسب برای صید انواع لانسه کشی آهسته و سریع است.

پولک سونیک اینلاین:

پولک سونیک اینلاین ساخته شده کشور ایتالیا است. چون پولک دارای سوراخ است، نیم حلقه ندارد. حرکت پولک سریع و دارای چرخشی کاملا باز بوده و انعکاس بالا نور از فواید پولک سونیک اینلاین است.

پولک سونیک اینلاین در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ وجود دارد و به ترتیب مناسب برای صید ماهی قزل آلا، انواع سوف و اردک ماهی است. پولک سونیک 20 درجه بوده و چرخش پولک آرام و سریع بدون ایجاد سروصدا و مناسب برای لانسه کشی سریع است.

پولک فلوتر:

پولک فلوتر، پولکی محبوب برای صید سوف و اردک ماهی برای ماهیگیران حرفه ای بوده و بیشتر لانسه های موجود در بازار از پولک فلوتر هستند. طراحی پولک شبیه به پولک ایندیانا بوده اما دم پولک فلوتر سبب شکسته شدن و انتشار نور به زیر لانسه شده و در نتیجه چشم های ماهی توسط پولک تحریک خواهد شد. درجه چرخشی پولک فلوتر 37 درجه و در سایزهای بزرگ موجود است.

پولک جان باگ:

پولک جان باگ پولکی است که نیم حلقه ندارد و نیازی هم به وجود بدنه لانسه نیست. پولک جان باگ دارای طعمه مصنوعی یا پوشیده شده با پر است. پولک جان باگ یک سوراخ را در بالا و یک بازو را در مرکز پولک دارد که هر دو متصل به سیم پولک هستند. چرخش پولک جان باگ 45 درجه و ثابت بوده و مناسب برای همه جریان های آبی است.

لانسه کشی

                                                         انواع لانسه در ماهیگیری

نکاتی که باید در مورد لانسه ها بدانید

1. اصل بودن لانسه:

برای اطمینان از اصل بودن لانسه باید جنس پولک آزمایش شود، چون جنس پولک اصلی از فلز برنج بوده و با تست و آزمایش کردن با آهنربا متوجه اصل یا بدل بودن لانسه خواهید شد.

2. نیم حلقه:

باید به نیم حلقه توجه کنید، نیم حلقه نباید تا شده و سوراخ شده باشد بلکه باید سالم و از جنس برنج باشد.

3. کاربرد لانسه:

قبل از لانسه کشی اول باید کاربرد لانسه را بدانید.

4. مواظب باشید

در زمان استفاده کردن از لانسه مواظب پشت سرتان باشید تا خطری متوجه شما نشود.

5. نگهداری لانسه:

بعد از هر بار استفاده کردن از لانسه، لانسه را خشک کنید و در جای مناسب خود بگذارید. اگر لانسه در مجاورت هوا قرار داشته باشد سیاه خواهد شد.

6. پاک کردن لانسه:

لانسه را با جلاسنج یا پالش جلا ندهید زیرا آلیاژ لانسه را از بین خواهید برد. بهتر است برای جلا و تمیز کردن لانسه از الکل و سپس سرکه سیب استفاده کنید و در نهایت بعد از استفاده از مواد گفته شده لانسه را با آب بشورید.

7. لانسه های رنگی:

در زمان صبح و غروب از لانسه های رنگی (طلایی، نقره ای و سایر رنگ ها) استفاده کنید و حتما طرح و نقش لانسه را به خاطر بسپارید.

لانسه کشی

                                                     لانسه ماهیگیری سایز4

لانسه وسیله ای شبیه به ماهی

همان طور که متوجه شدید لانسه قطعه ای فلزی بوده که با چرخش دور خود به عنوان یک طعمه ماهی را در دام خود خواهد انداخت. جالب است بدانید لانسه با چرخیدن شبیه به بچه ماهی است و همین موضوع سبب شکار و صید شدن ماهیان به وسیله لانسه خواهد شد. چگونگی صید شدن ماهی به وسیله لانسه چنین است؛

در انتهای لانسه قلابی قرار دارد که ماهی با  دهان باز کردن و بلعیدن لانسه اسیر خواهد شد. لانسه وسیله ای فرانسوی است و در زبان فرانسوی لانسه جسم چرخان نام دارد. لانسه کشی (ترولینگ) یک روش برای صید ماهی با استفاده از لانسه می باشد. ترولینگ یک روش جدید بوده زیرا هنوز 15 سال نشده (کمتر از 15 سال) که چنین روشی در بین ماهیگیران رایج شده است.

لانسه کشی

                                                   یک عدد لانسه ماهیگیری در دستان ماهیگیر

روش ترولینگ یک روش ورزشی است زیرا شخص ماهیگیر باید شخصا با ماهی مبارزه کند تا بعد از در دام افتادن ماهی، ماهی را صید کند. روش ترولینگ روشی گران قیمت است و بیشتر ماهیگیران از سایر روش ها برای صید ماهی استفاده خواهند کرد اما با این حال طرفداران زیادی را دارد و بیرون آوردن ماهی از آب با روش لانسه بسیار لذت بخش است.

لانسه کشی

                                                               لذت ماهیگیری

ماهیگیر طعمه را با نخ مخصوص ماهیگیری به نخ اصلی بسته و بعد از متصل شدن نخ ها به چوب آرام چوب را بالا خواهد برد.

لانسه کشی

                                                 برخی از انواع وسایل ماهیگیری

نکاتی در مورد کشیدن لانسه

1. در زمان کشیدن لانسه از باز بودن کامل موتور مطمئن باشید زیرا ماهی بعد از بلعیدن طعمه، به طعمه ضربه خواهد زد و ضربات ماهی ممکن است سبب شکستن چوب ماهیگیری شما شود.

2. برای جلوگیری و مانع از جویدگی نخ اصلی از نخ ماهیگیری استفاده کنید.

3. برای ماهی های سنگین وزن (بیش از 100 کیلو) از سیم پیانو و وسایل خاص خودش استفاده کنید.

4. از نخ های تابیده ای که 60 متر هستند برای ماهیگیری استفاده کنید.

لانسه کشی

                                        یک عدد لانسه ماهگیری استیل با خال های مشکی

توضیح کامل روش ترولینگ در ماهیگیری

ترولینگ یا کشیدن لانسه یک روش ماهیگیری است که به وسیله لانسه انجام خواهد شد. بدین شکل که طعمه های مصنوعی روی آب و یا زیر آب با سرعت 15_ 20 کیلومتر را با قایق خواهند کشید و وقتی ماهی در تله بیفتد خیلی سریع تله را جمع خواهند کرد تا ماهی فرصت فرار کردن نداشته باشد.

برای لذت بردن از روش ترولینگ باید ابزارهای خاصی را داشته باشید. از جمله ابزاری که برای روش ترولینگ لازم دارید چوب، چرخ، فایتینگ پلت، GPS ماهی یاب، طعمه و دانریگرز است. همه ابزارهای که گفتیم به شما کمک خواهند کرد که با سرعت و لذت بیشتری ماهیگیری کنید و هر کدام نقش مهمی را برای روش ترولینگ دارند.

لانسه کشی

جا انداختن لاسه در قلاب (چوب) ماهیگیری

طعمه های روش ترولینگ

به گونه ای ساخته شده که هر طعمه مخصوص  یک عمق از آب می باشد. مثلا اگر روی طعمه عدد 20 درج شده یعنی طعمه مناسب عمق های 20 متری بوده و رنگ طعمه برای آب های با عمق 20 متر مناسب است. برای ماهیگیری با روش ترولینگ اول باید از زیر آب باخبر شوید بنابراین لازم است که از  GPS استفاده کنید.  GPS ماهیگیری به شما نشان خواهد داد که ماهی با چه اندازه ای در چه عمقی (در عمق چند متری) قرار دارد. بعد شما باید طعمه را به عمق آب بفرستید ( فرستادن طعمه باید با نخ فلزی انجام شود) و بعد طعمه را با حرکت قایق، حرکت دهید.

دانرینگ یک وسیله مناسب برای آسان تر کردن کار شما است وسیله ای که با کم و زیاد کردن سرعت شما، طعمه شما را در عمق مناسب قرار خواهد داد. با افتادن ماهی در دام شما، شما باید از فایتینگ پلت استفاده کنید.

فایتینگ پلت

یکی از تجهیزات ماهیگیری است که به وسیله کمربند روی شکم قرار گرفته و چوب ماهیگیری با قرار گرفتن در درون پلیت دیگر نخواهد چرخید. (این بخش از مقاله ارتباطی به جا انداختن لانسه نداشت لطفا موضوع تغییر داده شود)

                                                                ماهی صید شده با لانسه ماهیگیری

انواع روش های پرتاب لانسه در ماهیگیری

برای پرتاب لانسه به نقطه ای که در نظر دارید می توانید از 3 روش استفاده کنید. البته روش های که در ادامه آورده شده است نه تنها برای پرتاب لانسه بلکه برای گرفتن ماهی با طعمه نیز کاربرد دارد. قبل از نام بردن و توضیح دادن روش ها باید بدانید که هر کدام از روش ها بستگی به نوع و اندازه لانسه دارد. سه روش اصلی پرتاب لانسه موارد زیر است.

پرتاب از

  • بالای سر
  • کنار
  • جلو

اگربخواهید در آب های مختلف ماهی با لانسه صید کنید باید هر سه روش نام برده را بلد باشید.

بالای سر:

پرتاب کردن لانسه از بال باید با دستان تان انجام شود. دقت در پرتاب کردن در بالای سر کم است هر چند که قادر خواهید بود پولک را در فاصله دورتری پرتاب کنید. همچنین نباید پشت شما مانعی قرار داشته باشد چون وجود هر مانع سبب شکسته شدن چوب ماهیگیری شما خواهد شد.

کنار:

پرتاب کردن پولک از کنار نیاز به شرایط خاص بدنی دارد؛ اهرام نخ را جمع کند و نخ را نگه دارید. بعد با دستان تان چوب ماهیگیری را بگیرید و پولک را دور پرتاب کنید. پولک نباید به بدن شما گیر کند و برای پرتاب پولک باید سرعت و انرژی کافی به خرج دهید.

جلو:

پرتاب کردن پولک از جلو کار سختی بوده اما یک روش خوب برای گرفتن ماهی است زیرا زدن هدف با پرتاب کردن پولک از جلو راحت است چرا که دقت بیشتری را به خرج خواهید داد و انرژی کمتری برای پرتاب کردن لازم است چون با تمرین کردن زودتر به نتیجه خواهید رسید. (تمامی این موارد بالا نیازمند تصاویر مرتبط هستند)

یک نکته قابل ذکر در مورد لانسه ها، رنگ لانسه ها است. رنگ لانسه ها معمولا با رنگ جریان آب ها تناسب دارند بدین صورت که برای آب های آبی از لانسه های آبی رنگ، برای آب های نارنجی (آب های دارای رس رنگی) لانسه های به رنگ نارنجی و برای آب های سبز لانسه های با رنگ سبز و یا با طیف سبز رنگ استفاده خواهد شد.

لانسه کشی

                                             برخی از انواع لانسه های رنگی ( طلایی، نقره ای و رنگی)

محصولات مرتبط:

تجهیزات ماهیگیری

آموزش فنون ماهیگیری و ابزارهای آن

آموزش وسایل ماهیگیری

اینستاگرام شکاره

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.