تاریخچه تفنگ برنو

اسلحه برنو

تفنگ­ها به دو نوع گلوله ­زن و ساچمه­ زن تقسیم می­ شوند که نوع گلوله ­زن آن‌ها خطرناک­تر و پر قدرت­تر است. همچنین گلوله ­زن‌ها برد مفید بیشتری نسبت به ساچمه ­زن­ها دارند. امروزه معمولا از تفنگ‌های ساچمه‌زن فقط برای شکار استفاده می‌شود. یکی از اولین و قوی‌ترین تفنگ‌های گلوله‌زن، تفنگ محبوب برنو است.

اینستاگرام شکاره

برنو نامی آشنا میان اقوام ایرانی است. تفنگ برنو و یا Vz. 24 از نوع تفنگ­های گلنگدنی می­ باشد. عبارت Vz مخفف کلمه ه­ای در زبان چکی به معنای «مدل» است و عدد 24 را برای سال تولید آن به کار برده­اند. این اسلحه برای اولین بار در سال 1922 سفارش داده شد و سرانجام در سال 1924 در شهر برنو،، واقع در چکسلواکی سابق و کشور جمهوری چک امروزی، تولید نمونه­ های اولیه آن به پایان رسید.

تاریخچه

تفنگ برنو از دسته تفنگ­های جنگی سبک و تک نفره است و برای اولین بار بین سال­های 1924 تا 1942 در کشور چکسلواکی طراحی و مورد استفاده قرار گرفته است. اندکی بعد از جنگ جهانی اول، این تفنگ در چکسلواکی ساخته و جایگزین Vz. 98/22 شد. تفنگ Vz. 24 با الهام از موزر 98 آلمانی طراحی و ساخته شده است.

در اواخر دهه 1920 و دهه 1930 کشور چکسلواکی سابق، صد­ها هزار تفنگ برنو را به سراسر جهان صادر کرد. همچنین در طی جنگ داخلی اسپانیا حدود 40 هزار اسلحه برای نیرو­های جمهوری­خواه اسپانیا ارسال شد. نزدیک به 200 هزار اسلحه برنو توسط چین خریداری و در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت.

آلمان­ها با اشغال چکسلواکی صد­ها هزار عدد تفنگ برنو را بدست آورد و تولید این تفنگ در زمان اشغال این کشور تا سال 1942 ادامه یافت. آلمان­ها بعد از اشغال کنترل کارخانه­های ساخت این اسلحه را در دست گرفته­ اند. در طی جنگ جهانی دوم برنو توسط ارتش رومانی و آلمان مورد استفاده فراوان قرار گرفت.

کشورهای استفاده کننده برنو

همچنین کشور­هایی مانند هلند، ایران، ترکیه، آرژانتین و… استفاده فراوانی از این تفنگ داشته ­اند. تعداد زیادی از کشور­های آمریکای جنوبی تفنگ Vz. 24 را در کالیبر­های متنوع خریداری کردند. بولیوی تعداد 101 هزار تفنگ vz.24 از چکسلواکی خریداری کرد. بسیاری از این اسلحه­ ها در طی جنگ چاکو در دهه 1930 توسط ارتش بولیوی علیه پاراگوئه مورد استفاده قرار گرفت و تعداد زیادی از آن­ها توسط ارتش پاراگوئه به غنیمت گرفته شد و علیه خود بولیوی به کار گرفته شد. کلمبیا، اوروگوئه و ونزوئلا نیز تعداد زیادی از این اسلحه را خریداری کردند. انقلابیون برزیل نیز 15000 عدد برنو خریدند. در نیمه دوم قرن نوزدهم که بسیاری از کشورهای آمریکای مرکزی وارد جنگ‌های داخلی و خارجی شده بودند، السالوادور، گواتمالا و نیکاراگوئه مشتریان اصلی تفنگ قوی، سبک و ارزان قیمت برنو بودند.

جنگ ویتنام

امروزه در این مناطق، بسیاری از تفنگ‌های برنو در اختیار کارتل‌های بزرگ مواد مخدر است که مبارزه با آن‌ها را برای دولت‌های آمریکای لاتین به چالشی ناتمام تبدیل کرده است. ویتکونگ‌ها در طول جنگ ویتنام از این سلاح مرگبار علیه تفنگداران دریایی ارتش ایالات متحده آمریکا استفاده می‌کردند و جنگل‌های این کشور را به جهنمی برای نظامیان آمریکایی تبدیل کرده بودند. کشورهایی اروپایی مثل لیتوانی، استونی، یوگوسلاوی و لتونی نیز به ویژه در طول جنگ جهانی اول و مابین جنگ‌های جهانی اول و دوم، از مشتریان تفنگ مرگبار Vz. 24 بودند.

دولت ناسیونالیستی چین در سال 1937، 195 هزار تفنگ برنو خرید. این کشور در طول جنگ با ژاپن از vz.24 استفاده کرد و بسیاری از این قبضه‌ها به دست ژاپنی‌ها افتاد. البته بعد از پایان جنگ، ژاپن این تفنگ‌ها را مجددا به چین بازگرداند و از آن‌ها در جنگ داخلی چین استفاده شد. چین نسخه‌ای از تفنگ برنو تولید کرد که لوله‌ای کوتاه‌تر و سرنیزه‌ای تاشونده داشت که بعدها توسط ارتش آزادی خلق در کره مورد استفاده قرار گرفت. ژاپن در سال 1938، چهارهزار برنو از چکسلواکی خرید.

این یک محتوای ویژه است. برای مشاهده ادامه مطلب وارد حساب کاربری خود شوید.

 

اگر اشتراک ویژه ندارید از این قسمت تهیه نمایید!

دیدگاه شما

۳ دیدگاه

 1. مجید اسلامی گفت:

  گلنگدن (میره و میاد)
  اسم ترکی هست که برای اولین بار صولت دوله قشقایی روی قطعه اسلحه ای گذاشت که بیشترین خرید و از شرکت سازنده داشته……
  و آن اسلحه برنو بود
  و بعد از چندین سال هنوز این قطعه نامی جز گلنگدن نداره

 2. امیر پلنگ گفت:

  برنو برا لر حکم خون داره

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.