نکات مهم برای خرید تفنگ بادی پی سی پی

نکات مهمی برای خرید تفنگ بادی پی سی پی

نکات مهمی برای خرید تفنگ بادی پی سی پی

تفنگ بادی پی سی پی نسل جدید تفنگ های شکاری است که به سبب ویژگی های خوب و ایده آلی که دارد، به محض تولید، تبدیل به یک محصول جهانی شده. همین موضوع باعث شده استفاده از آن به سرعت در حال گسترش باشد. تفنگ بادی PCP در واقع یک تفنگ بادی حرفه ای است که می تواند مانند یک رویای همیشگی برای بسیاری از شکارچیان ماهر باشد.

مکانیزم این تفنگ بادی pcp با سایر تفنگ های بادی پیشین متفاوت بوده و با حذف فنر و پیستون و جایگزینی سیلندر، به نوعی انقلابی در عرصه تفنگ های شکاری ایجاد نمود. در ادامه این مقاله ضمن معرفی ویژگی های این نوع تفنگ، نکاتی که هنگام خرید آن باید مد نظر داشته باشید را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

اینستاگرام شکاره

تفنگ بادی پی سی پی
تفنگ بادی پی سی پی

سیر تکامل تفنگ های بادی

تفنگ های بادی در انواع مختلف و برندهای متفاوتشان سال های سال است که مورد استفاده شکارچیان پرنده و حیوانات کوچک قرار می گیرند. نخستین تفنگ بادی ساخته شده توسط بشر در سال 1580 میلادی تولید شد که هنوز هم در موزه استکهلم نگهداری می شود. نسل اول تفنگ های بادی همان مکانیزم تفنگ نخستین را توسعه داد که به تفنگ های بادی-فنری یا فنر و پیستون مشهور هستند.

این تفنگ ها به وسیله فنری که [ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”reg” ihc_mb_template=”1″ ] با خم کردن کمر اسلحه پیستون را به ماشه قفل می کردند، عمل میکنند؛ با هر بار شلیک فشاری در حدود 30 تا 50 بار به ساچمه وارد می آوردند و آن را با این نیروی پیشرانه به جلو پرتاب می کردند. تفنگ های بادی فنری هنوز هم برای شکارهای کوچک مورد استفاده فراوان قرار می گیرند و هرچند که در اندازه ساچمه های 4.5 تا 5.5 میلیمتر وجود دارند، اما بخاطر برد کم ساچمه های 5.5 در این نوع تفنگ ها، اغلب اوقات در ابعاد 4.5 میلیمتر و برای شکار پرندگان کوچک یافت می‌شود.

نسل دوم تفنگ بادی

نسل دوم تفنگ بادی حرفه ای تفنگ های بادی نیترو پیستون هستند که در آن ها فنر حذف شده و  هوای ذخیره شده در سیلندر کوچک پشت پیستون، وظیفه ایجاد نیروی لازم برای ایجاد هوای فشرده در پیستون و قفل کردن پیستون و ماشه را بر عهده داشته است. این نوع از تفنگ های شکاری به سبب ایجاد فشار دو برابر تا 100 بار و نیروی زیادی که می تواند به ساچمه هنگام شلیک وارد کند، برای شکار پرندگان و حیوانات متوسط نیز مناسب است و در سایز ساچمه 5.5 میلیمتر می تواند همچنان برد مناسب خود را حفظ نماید.

مکانیزم مسلح شدن تفنگ های بادی به دو دسته کمر شکن و اهرمی تقسیم می شوند که مدل‌های اهرمی خود دارای انواع گلنگدن دستی و گلنگدن اتوماتیک و نیمه اتوماتیک است. در همین نسل بود که تفنگ های بادی کوچک تر و کلت های بادی نیز وارد عرصه شکار شدند. اما با ورود تفنگ های بادی پی سی پی، سیر تکامل اسلحه های بادی پا در مسیری تازه گذاشت.

ساختار تفنگ بادی پی سی پی و مکانیزم آن
ساختار تفنگ بادی پی سی پی و مکانیزم آن

مکانیزم تفنگ بادی پی سی پی

تفنگ بادی پی سی پی فنر و پیستون را حذف کرده و بجای آن، یک سیلندر لوله ای شکل در زیر لوله تفنگ جای داده است. این سیلندر می تواند مقادیر زیادی هوای فشرده را در خود ذخیره کرده و بدین ترتیب، نیاز به باز و بسته کردن تفنگ بعد از هر شلیک را از میان ببرد. مکانیزم تفنگ بادی PCP به این شکل است که پس از پر شدن سیلندر، هوای بسیار فشرده توسط رگلاتور یا لوله‌ای به ماشه (که به یک کلید آزادکننده هوا وصل شده) می‌رسد و پشت آن محبوس می‌شود.

در این حالت هر بار که شکارچی اقدام به چکاندن ماشه کند، مقدار هوای لازم جهت شلیک گلوله از مخزن آزاد شده و گلوله قرار گرفته درون لوله را با قدرتی بیشتر از همیشه (بالاتر از 30 ژول) به سمت هدف پرتاب می کند. به دلیل حذف قطعات متحرک و تغییر ساختار ایجاد شده، تفنگ بادی پی سی پی از تکان و لگد بسیار ناچیز برخوردار شده که این موضوع خود می تواند دقت عمل این وسیله را نسبت به سایر همتایان خود بالاتر ببرد.

استفاده از تفنگ بادی PCP بسیار ساده تر بوده و در دو نوع خشابی و بدون خشاب تولید می شود. در مدل های خشابی شما می توانید با هر بار پر کردن خشاب، گلوله های بیشتری را بدون وقفه به سمت هدف شلیک نمایید. تفنگ های خشابی نیز خود به دو نوع گلنگدنی و اتوماتیک تقسیم می شوند که نوع گلنگدنی آن نیاز به آماده کردن گلوله پس از هر شلیک به وسیله کشیدن گلنگدن دارد و نوع اتوماتیک آن نیاز به این موضوع نخواهد داشت. نوع گلنگدن نیمه اتوماتیک این تفنگ های شکاری نیز موجود است که با فشار دادن یک اهرم کوچک گلوله بعدی را در لوله قرار داده و آماده شلیک می کند.

تپانچه بادی پی سی پی
تپانچه بادی پی سی پی

پر شدن سیلندر تفنگ بادی پی سی پی

سیلندر در تفنگ بادی PCP نقش بسیار مهمی دارد. به همین دلیل تمام توجه و اهتمام شکارچی برای استفاده از این نوع تفنگ ها باید به پر بودن سیلندر تفنگ باشد. سیلندرهای انواع تفنگ بادی پی سی پی موجود در بازار هوا را با فشار بین 220  تا 300 بار (یا به عبارتی بین 2200 تا 3000 pca) در خود ذخیره می کنند که این فشار می تواند بسته به قدرت تفنگ و کالیبر آن برای 50 تا 100 شات شلیک کافی باشد. همچنین این تفنگ ها به دلیل قدرت بالا و دقت بالاتری که دارند، برای شکار حیوانات بزرگ تری مانند بوفالو و نظایر آن نیز می توانند مناسب باشند.

تمامی مدل های موجود از تفنگ بادی پی سی پی در بازار دارای یک فشار سنج در نزدیکی سیلندر خود هستند که به شما زمان پر کردن مجدد کردن سیلندر را نشان می دهد. در صورتی که سیلندر تفنگ بادی حرفه ای خالی یا فشار آن کم شود، برد شلیک و مسیر حرکت گلوله از محاسبات استاندارد تفنگ خارج می شود.

بجز این، سیلندر تفنگ بادی پی سی پی قدرت تحمل فشار بسیار بالایی را دارد و این موضوع می تواند در صورت عدم رعایت نکات نگهداری و نکات ایمنی خطرناک نیز باشد؛ چرا که انفجار سیلندر تفنگ های بادی از نوع پی سی پی (هرچند بسیار نادر و دور از احتمال است) می تواند خرابی و آسیب زیادی به بار بیاورد.

بنابراین پر کردن به موقع درست سیلندر از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای پر کردن سیلندر تفنگ بادی PCP سه روش متداول وجود دارد:
1. با استفاده از تلمبه

 کردن باد دوچرخه و توپ های ورزشی است. با این تفاوت که این نوع تفنگ ها برای پر شدن نیاز به تلمبه های مخصوص با قدرت دمیدن هوای بالا دارند. در هنگام خرید تلمه برای تفنگ بادی پی سی پی باید علاوه بر قدرت و سلامت تلمبه، به این موضوع نیز توجه داشته باشید که تلمبه از ورود رطوبت هوا به داخل سیلندر خودداری کند، چرا که ماندن رطوبت در درون سیلندر سبب فرسایش زودتر آن خواهد بود.

تلمبه مخصوص تفنگ بادی پی سی پی
تلمبه مخصوص تفنگ بادی پی سی پی
2. با استفاده از کپسول:

تفنگ هایی که سیلندرشان با کپسول پر می شود از نظر قیمتی با تفنگ هایی که با تلمبه پر می شوند، تفنگ های گران تری هستند، اما معمولاً تفنگ هایی با ظرفیت سیلندر بیشتر از این نوع تفنگ ها هستند. برای پر کردن سیلندر با کپسول های هوای فشرده باید در درجه اول نکاتی را راجب کپسولی که خریداری می کنید، بدانید:

  • به دلیل مسائل ایمنی از خرید کپسول های دسته دوم و تعمیر شده تا حد امکان خودداری فرمایید.
  • تا حد امکان از برندهای خود و کمپانی های معتبر خریداری نمایید. (مانند CTS ایتالیا)
  • جنس بدنه دقت کنید. نمونه های فولادی با دوام تر و نمونه های کامپوزیتی قابل حمل هستند.
  • ظرفیت کپسول و حداکثر فشار قابل تحمل را مورد بررسی قرار دهید. ظرفیت مناسب کپسول های شارژ تفنگ بادی پی سی پی بین 6 تا 8 لیتر و فشار نهایی آن بین 300 تا 370 بار است.
  • هنگام خرید به تاریخ تولید و تاریخ انقضای کپسول توجه نمایید.
  • به حداقل و حداکثر دمای قابل تحمل کپسول توجه داشته باشید. یک کپسول مناسب باید بین 40 – تا 60+ درجه سیلسیوس را تحمل کند.
  • دقت کنید که حتماً کپسول خریداری شده شیر ضد انفجار و سایر استانداردهای لازم را داشته باشد.

شاید بدانید که تایر کامیون فشار هوایی در حدود 3 الی 4 بار دارد. بنابراین فشار 200 تا 300 بار عددی نیست که بشود آن را دست کم گرفت. این را به این منظور تکرار می کنیم که از خرید کپسول های دسته دوم و غیر استاندارد تا حد امکان خودداری فرمایید و با این کار جان خود را در برابر خطرات احتمالی حفظ کنید.

3. با استفاده از کمپرسور

کمپرسورهای شارژ پی سی پی چند سالی است که به میدان آمده اند و با ورود مدل های چینی سبک تر آن به بازار، طرفداران آن ها نیز افزایش یافته اند. کمپرسور وسیله ای است که با استفاده از نیروی برق، هوا را فشرده می کند و در صورت وجود برق، محدودیتی برای شارژ کردن تفنگ بادی PCP نخواهد داشت. این وسیله شارژ برای تفنگ های با ظرفیت 300 بار بسیار مناسب است؛ چرا که پر کردن این تفنگ ها با تلمبه یا کپسول به مراتب می تواند سخت تر بوده و بیشتر طول بکشد.

با وجود حذف محدودیت و مزایای زیاد، استفاده از کمپرسور هوا معایبی نیز دارد. نخست آن که بسیار سنگین است و به راحتی قابل حمل نیست. دوم آن که بدون نیروی برق 220 ولت شهری کار نخواهد کرد و این مسائل، قابلیت همراهی این محصول را از بین می برند. همچنین کمپرسور برای خنک ماندن نیاز به یک سیستم خنک کننده همراه نیز دارد که البته اغلب اوقات از آب برای این منظور استفاده می کنند. همچنین هزینه تعمیر کمپرسور در صورت خراب شدن به نسبت بالاتر است.

با وجود مزایا و معایبی که در استفاده از کمپرسور برای شارژ سیلندر تفنگ بادی پی سی پی وجود دارد، بسیاری از دارندگان این تفنگ های شکاری، کمپرسور را به سایر روش ها ترجیح می دهند.

کمپرسور مناسب برای پر کردن سیلندر تفنگ بادی پی سی پی
کمپرسور مناسب برای پر کردن سیلندر تفنگ بادی پی سی پی

نکات دیگر برای خرید تفنگ بادی پی سی پی

تفنگ های بادی پی سی پی فاقد مگسک برای شکار هستند و به همین دلیل باید بر روی آن ها دوربین مناسب نیز نصب شود. مزیت تفنگ بادی PCP به تفنگ های فنری و پیستونی در این است که به جهت لرزش و لگد ناچیزی که دارد، تنظیمات دوربین را بر هم نخواهد زد.

اگر در جستجوی تفنگ بدون صدا یا کم صدا هستید، در میان مدل های موجود تفنگ پی سی پی در بازار، مدلی را انتخاب کنید که دارای لوله شرود است. البته لوله اکثر این نوع تفنگ ها شرود است؛ اما با این حال قابلیت نصب سایلنسر یا صدا خفه کن نیز در آن ها موجود است که در صورت تمایل می توانید از آن نیز استفاده کنید. یک صدا خفه کن حرفه ای می تواند تا 90% صدای اسلحه را کاهش دهد.

تفنگ بادی پی سی پی برای شکارهای لانگ رنج بسیار مناسب است و مدل های زیر 40 ژول آن نیاز به اخذ مجوز نیز نخواهد داشت. البته باید توجه داشته باشید که برای شکارهایی مانند شکار گوزن یا بوفالو نمی توانید از تفنگ زیر 40 ژول و کالیبر 7 میلیمتر استفاده نمایید. در اینجور مواقع باید از تفنگ های شکاری قدرتمند و حرفه ای استفاده کنید. با این حال تفنگ های 26 تا 40 ژول از میان مدل های موجود تفنگ بادی پی سی پی در بازار برای گستره بسیار وسیعی از پرندگان و حیوانات می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

مسابقات تیر اندازی حرفه ای

هر چند ما عادت دیدن تفنگ بادی در میدان های مسابقات حرفه ای تیر اندازی نداریم. اما جالب است بدانید که از انواع تفنگ بادی PCP برای آموزش، تمرین و حتی مسابقات تیر اندازی حرفه ای استفاده می شود.

نکته دیگر آن است که تا آنجا که می توانید از خرید دسته دوم این نوع خاص تفنگ خود داری نمایید. چرا که ممکن است به دلیل فرسودگی و عدم نگهداری مناسب، برای کار کردن با آن به مشکل بر بخورید یا جان خویش را به خطر بیاندازید.

تفنگ بادی پی سی پی با دوربین افزوده
تفنگ بادی پی سی پی با دوربین افزوده

منظور ما از نگهداری مناسب، روغن کاری به موقع و نگه نداشتن تفنگ در حالت پر از هوا است. درباره روغن کاری باید گفت که تجمع سرب در لوله ممکن است باعث کاهش قدرت تفنگ شود؛  این مشکل با استفاده از گریس صنعتی به سادگی قابل حل است. درباره پر نگه نداشتن سیلندر هم باید گفت که ترجیحاً اگر قرار است برای مدتی (مثلا یک ماه یا بیشتر) از تفنگ استفاده نکنید. سعی کنید فشار هوای داخل سیلندر را در حدود نصف برسانید و سپس سر جای خود بگذارید.

این مقاله راهنمایی برای خرید انواع تفنگ های شکاری و بخصوص تفنگ بادی پی سی پی بود. امیدواریم با استفاده از این مطالب بتوانید بهترین انتخاب را هنگام خرید تفنگ بادی حرفه ای داشته باشید.

[/ihc-hide-content]

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.