مقایسه انواع تور ماهیگیری

مقایسه انواع تور ماهیگیری

مقایسه انواع تور ماهیگیری

تور ماهیگیری یکی از تجهیزات مخصوص صید ماهی است که ساختاری مشبک از نخ‌های به هم بافته دارد و به نام تله‌ی ماهی نیز شناخته می‌شود. نخستین انواع تور ماهیگیری باقی مانده از دل تاریخ، بافتی از جنس علف‌های هرز، کتان، پنبه و سایر الیاف گیاهی داشته اند؛ اما امروزه اغلب تورهای جهان از جنس نایلون، پلی آمید ویا پلی آمید های ارگانیک مثل پشم و ابریشم و… هستند.

در این مقاله علاوه بر تاریخچه‌ی شیرین استفاده از تور در طول تاریخ صیادی بشر، انواع امروزی آن را نیز معرفی کرده و با ذکر ویژگی هر یک، سعی در مقایسه آن‌ها خواهیم داشت.

اینستاگرام شکاره

تاریخچه استفاده از تور ماهیگیری

استفاده از تور ماهیگیری بر خلاف باورهای رایج، سابقه طولانی و گسترده ای در طول تاریخ بشر داشته و آثار بسیاری از دوران نو سنگی، نشان از کاربرد مشابه و جهانی آن در صید ماهی دارد. قدیمی ترین تور یافت شده جهان در سال 1913 در کارلیان فنلاند کشف شده که به Net Of Antrea معروف است.

این تور که از جنس پنبه‌ی بافته شده ساخته شده است، قدمتش به 8300 سال پیش از میلاد مسیح می رسد! اخیراً هم در کره جنوبی وزنه‌هایی کشف شده که به نظر می رسد برای تور ماهی گیری بوده باشد و قدمت آن‌ها به طرز شگفت انگیزی به 27000 سال پیش از میلاد برمی‌گردد.

همچنین آثاری از دوران میان سنگی بین 8 تا 10 هزار سال پیش از بخش های خشک شده دریای کاسپین یافت شده که باقی مانده وزنه و ریسمان تورهای باستانی است.

وزنه های 27 هزار ساله کشف شده در کره جنوبی
وزنه های 27 هزار ساله کشف شده در کره جنوبی

قدمت انواع تورهای ماهیگیری

درباره موادی که نیاکان ما از آن برای ساخت انواع تور ماهیگیری استفاده می کردند نیز، آثاری وجود دارد. بومیان آمریکا برای صید ماهی در رودخانه کلمبیا از ریشه درخت صنوبر تور می بافتند و از سنگ به عنوان وزنه و از چوب درخت سرو به عنوان شناور آن استفاده می‌کردند. آن‌ها با استفاده از زورق‌هایی دست‌ساز به نام کانو، تورهای ساخته خود را در سطح رودخانه پهن و جمع می کردند.

شیوه کار آن‌ها این چنین بود که

این یک محتوای ویژه است. برای مشاهده ادامه مطلب وارد حساب کاربری خود شوید.

 

اگر اشتراک ویژه ندارید از این قسمت تهیه نمایید!

دیدگاه شما

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.